17 Ağustos 2016 Çarşamba

Banksy - Grafiti Ustası, Ressam, Aktivist, Yönetmen

Bugün biraz asi takılacağım. Çoğu kişinin bilmediği benim de yeni öğrendiğim ama bence bilinmesi gereken birinden söz edeceğim. Banksy... 

Bristol ve Londra sokaklarında başlayan macerasını farklı ülke ve şehirlerde yaptığı duvar resimleri ile taçlandıran kimliksiz bir ünlü, 2010 yılında Times ın en etkili 100 kişisi arasına girmiş gerilla sanatçı.

Çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren mesajlar veriyor. 

Banksy’nin adı 1990’larda önce Bristol sonra da taşındığı Londra’da görülmeye başladı. Geleneksel grafitiden farklı olarak şablon yöntemiyle yaptığı ve çoğu savaş karşıtlığından insan haklarının savunulmasına kadar "mesaj kaygısı taşıyan" stensil işleri zamanla ilgi çekti. Kara mizah dolu bu stenciller dışında sanatı eylemle birleştiren işleriyle de ününü zamanla katlamaya başladı. 

2000’lerin ortalarından itibaren art arda yaptığı çarpıcı işler onu dünyaca ünlü bir fenomen haline dönüştürdü. Batı Şeria’da İsrail ve Filistinliler’in arasına örülen duvara "gedik açarak" "Tatil Enstantaneleri" başlığı altında özgürlük çizimleri yaptı. Paris Hilton’un yeni albümünün yayınladığı günlerde kendi hazırladığı, Hilton'la dalga geçen remiks şarkılarının ve albüm kapağının yer aldığı 500 CD’yi İngiltere’deki farklı müzik marketlerine bıraktı. Ayrıca Amerikalı sosyetik ünlünün CD üzerindeki fotoğrafında başını bir köpeğin kafasıyla, kapaktakini ise dijital teknikle üstsüz olarak değiştirdi. ABD'nin Guantanoma'daki hapishanesini eleştrimek için hazırladığı bir Guantanamo tutsağı mankenini California’daki Disneyland içine bırakarak eğlence merkezinde kırmızı alarma neden oldu.

Banksy muhalif olduğu her şeye tepkisini ve protestosunu sanat aracılığıyla gerçekleştiriyor. Meraklıları yeni eserlerini sabırsızlıkla bekliyor.

İşte eskilerden bazıları...

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...