2 Haziran 2014 Pazartesi

Yılların Eskitemediği Oyuncak "LEGO"


Dün bir diyalog sırasında Koca kişisinin "bizim zamanımızda lego mu vardı?" demesi üzerine benim "legonun tarihi çok eski" diye yanıt vermemle sevgili kocam inatla olmadığını iddia etti... Hatta araştıracağım dedi bende Canım Kocam yorulmasın ben onun için yapayım bu araştırmayı dedim ve olur ya sen de bir gün merak edersin diye buralara da yazayım istedim...


LEGO Grup Ole Kirk Kristiansen tarafından 1932 yılında kurulmuş. Şirket, babadan oğula geçmiş ve şimdi de Kjeld Kirk Kristiansen (kurucusunun torunu) tarafından yönetilmekte.

Lego neredeyse 80 yılda uzunca bir yol kat etti. Küçük bir marangoz atölyesinden oyuncak dünyasının üçüncü büyük üreticisi olan modern, küresel bir işletmeye dönüşmüş.

İlk LEGO “otomatik bağlanma” yani  tuğla firmanın en önemli ürünüdür. Bu ürün ile Firma iki kez “Yüzyılın Oyuncağı” ödülünü almayı başarmış. Ürünler her geçen gün yenilenip gelişim gösterse de LEGO’ nun temelini  “tuğla” oluşturuyor.

Mevcut haliyle tuğlanın üretimi 1958 yılında başlatılmış. Kendi tüpleri ile birbirine benzersiz şekilde tutunan oyuncak bu özelliği ile sınırsız yapı olanağı sunuyor ve sadece hayal ederek yaratıcı fikirlerle zengin oyun çeşidi oluşturuyor.

İlk başta oyma tahtadan yapılmış kaba prizmalardan oluşan LEGO parçaları, zamanla plastikten yapılmaya başlanmış. Plastiğin kolayca aynı şekilde üretilebilir olması parçaları tek örnek haline getirmiş. Bu sayede 60'larda ve günümüzde üretilen parçaların birbirine uyumlu olmasını sağlanmış. İlk başta yalnızca Avrupa'da üretim yapılırken, Amerika pazarına giren şirket burada yeni bir fabrika açmak yerine yeni parçaların üretimini Samsonite'e devretmiş. İlk başta tuğla şeklinde olan basit tanelere çarklar, çubuklar, tekerlekler, küçük adamlar ve elektrikli aksamlar gibi daha ayrıntılı bölümler de eklenmiş. Böylece hemen hemen her şeyin inşa edilebileceği bir çeşitlilik sağlanmış.

Genel olarak 7-16 yaş civarını hedefleyen LEGO, aslında her kitleyi kendine bağımlı kılacak nitelikte ürünler çıkarmayı çalışmış. LEGO her ihtiyaca uygun ürünler geliştirmiş ve öylece uzun süre piyasada tutunmayı başarmış.

Örnek Setler :
LEGO Baby (0-3 yaş),
LEGO Duplo (0-6 yaş),
LEGO City,
LEGO Creator,
LEGO System,
LEGO Bionicle,
LEGO Belville,

Bu arada LEGO Ambassador Programı ile Dünya üzerindeki LEGO severler LEGO Gruop ile birlikte hareket edip ürün geliştirmeye kadar gidebilecek aktiviteler düzenliyorlar. Türkiye'de de Türk LEGO Topluluğu bu görevi üstlenmiş durumda. Faliyetlerinden haberdar olmak ve aralarına katılmak için www.turklug.com sitesini ziyaret edebilirsin.

Bir de Şubat ayında vizyona girmiş benim de yeni öğrendiğim LEGO Filmi var... Onunla ilgili bilgiye de http://www.beyazperde.com/filmler/film-171198/ adresinden ulaşabilirsin...

Şimdilik bu kadar diyelim günlük hayatımıza dönelim...


Kaynaklar :

http://www.turklug.com/hakkimizda.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Lego

http://aboutus.lego.com/en-us/lego-group/the_lego_history

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...