21 Şubat 2013 Perşembe

Boyalı Kuş / Jerzy Kosinski


Bugün sana önce bir yazardan sonra da o yazarın hayatımda çoookkk önemli bir yer kaplayan kitabından söz edeceğim... veee şiddetle okumanı salık vereceğim. Şayet kitabı okumazsan hayatında oldukça eksik bir şeyler yapmışsın demektir.
 
Jerzy Kosiński (14 Haziran 1933 – 3 Mayıs 1991Musevi ve Polonya asıllı, ABD'li yazar Polonya'nın ikinci büyük şehri Łódź'da doğdu. II. Dünya Savaşısırasındaki bir çocukken, Doğu Polonya'da Katolik bir Polonyalı ailenin yanına sahte bir kimlikle sığındı. Bir Katolik rahibi sahte bir vaftiz sertifikası çıkarmıştı, savaş sırasında Polonya Katolik Kilisesi'nin yaptığı olağan bir uygulamaydı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Kosiński ailesine kavuştu ve tarihle siyaset dalında 1957'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmeden önce Polonya'da derece kazandı. 1955-1957 yılları arasında Varşova Bilimler Akademisi'nde asistan olarak görev yapan Kosinski, Ford bursuyla ABD'ye gitti. Psikoloji doktorasını yaptıktan sonra, Wesleyan ve Princeton Üniversitelerinde ve Yale Üniversitesi'nde öğretim üyeliklerinde bulundu.İlk yazılarını 1960 yılında Joseph Novak takma adıyla yayımladı.1962'de Amerikalı çelik imparatoriçesi Mary Hayward Weir ile evlendi.

Kosiński'nin en bilinen romanları arasında 1965 tarihli Boyalı Kuş ve 1971 tarihli Orada Olmak sayılabilir. Baş rolde Peter Sellers'ın ve filmin yönetmeni Hal Ashby 1979 yılında Orada Olmak romanından bir film çevirdi. Senaryosu Kosiński tarafından yazılmış ve 1980 yılında British Academy of Film and Television Arts (İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi) tarafından en iyi senaryo ödülüne layık görülüp, Amerika Yazarlar Derneği tarafından en iyi Another Medium'dan uyarlanmış komedi ödülünü de aldı.
Kosiński 3 Mayıs 1991 günü intihar etti. İntihar öncesi yazdığı ayrılma notunda "Her zamankinden daha uzun bir süre uyuyacağım. Buna sonsuzluk deyin." (Newsweek, 13 Mayıs 1991)

Boyalı Kuş kitabının ise kendi hayatından bir hikaye olduğu söyleniyor ki şayet böyle ise intihar etmesi ve bu intiharın şekli yazdıklarını yaşamış bir insan için oldukça normal...

Boyalı Kuş farklı olmanın hikayesini anlatır...Diğerlerinden farklı boyalı bir kuş...

II. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalinden kurtulabilmesi için ailesinin 6 yaşında bir çocuğu köyde bir teyzenin yanına göndermesi ile başlar öykü... Başlangıcı masum olan öykünün sonradan yaşlı teyzenin ölmesi ile başının çaresine bakmak zorunda kalan yalnız bir çocuğun köyden köye dolaşması ve o köylerde yaşadıkları oldukça içler acısıdır..Küçük çocuk koyu tenli ve saçlı olması nedeni ile Yahudi ya da çingene sanılarak haliyle pek çok yerde reddedilecek ve dışlanacaktır. Kitap, büyük bir oranda küçük çocuğun gözünden etrafındaki yeni hayatı işlemektedir.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kosi%C5%84ski

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...