16 Şubat 2013 Cumartesi

Beydağları - Olimpos Sahil Milli Parkı


 
Bu sefer de yurdumdan bir yerden söz edeyim sana.. Gezip görmen gereken... Çok da bir şey anlatmayacağım sana burayla ilgili zaten fotoları görünce neden gitmen gerektiğini anlayacaksın... :) 

Yer : Olimpos, Antalya'ya 85,7 km. uzaklıkta, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak koruna tatil köyüdür.  Likya Yolu üzerinde bulunması önemli özelliklerindendir. Böylece ideal bir yürüyüş yolu olduğundan oldukça fazla trakking hayranı ile dolmaktadır. Beydağları - Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alır.

Tarihi Bilgi : Olympos Hellenistik Devir'de kurulmuştur. M.Ö. 100'de Lykia birliğinin önde gelen ve üç oy hakkına sahip altı şehrinden birisi olmuştur. M.Ö. 78'de Roma komutanı Servilius Isaurieus Olympos'u korsanlardan temizleyerek şehri Roma topraklarına katmış, Roma dönemi sırasında hemen yakınındaki tabii gazların yandığı Çıralı'daki Demirci tanrı Hephaistos kültü ile büyük bir ün sahibi olmuştur. Venedik, Ceneviz ve Rodos şövalyelerinin Akdeniz'de cirit attığı Orta Çağ'da şehir biraz hareketlenmiş ise de Osmanlıların deniz üstünlüğünü kurmalarından sonra iyice önemini kaybetmiş ve XV. yüzyılda terk edilmiştir.

Olympos, içinden geçtiği dereciğin iki yanına yayılmıştır. Kumsaldan da görülen ve mezarların üzerinde bulunan yüksek tepe Olympos'un akropolüdür. Üzerindeki yapı kalıntıları ise Orta Çağ'da bir kale şekline sokulan surlara aittir. Bu tepeden bakıldığında Venedik misali ırmağın güzel görüntüsünü seyredebilirsiniz. Irmak, kenarlarına yapılan poligonal teknikteki duvarlarla kanal haline sokulmuş, bugün dehlizlerini gördüğümüz köprü ile iki yaka birleştirilmiştir.Nehrin karşı tarafında hemen kıyıda görülen pencereli yapı şehrin hamam kalıntılarıdır. Olympos'un bu kıyısına nehrin üzerindeki iri taşlara basarak geçilebilir. Burada çalılıklardan çok zor gezilebilen Olympos'un tiyatrosu bulunur. Tiyatronun tonozlu paradosları, orkestraya ve çevreye dağılmış süslü kapı ve niş parçaları burada tipik bir Roma Devri tiyatrosunun bulunduğunu gösterir. Tiyatro ile deniz arasında Bizans Çağı bazilikası ve suru ile nehrin kenarındaki hamam kalıntılarıdır.

Kalınacak yer mi dedin...Ağaç evlerden daha ideali olamaz sana pansiyon adı vermeyeceğim.. Hemen hemen hepsinin hizmeti aynı... Tarz belirleyip gidebilirsin... Benim ufacık önerim ise otelleşme yolunda giden büyük yerleri değil de ufak kendi içinde portakal ağaçlarının gölgesinde serinleyebileceğin yerleri tercih etmen...yine de sen bilirsin tabi ki... 


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...