29 Ocak 2013 Salı

Mitolojik Öyküler ve Bilgiler-Episode IV

Hadi sana bir mitolojik öykü daha... Ben bunları tekrar okurken ve bilgilerimi tazelerken çok eğleniyorum, umarım sen de eğleniyorsundur... 

Başlayalım mı efsanemize...

Gök Kubbe' nin Taşıyıcısı : ATLAS

Atlas Yunan mitolojisindeki devler olan Titanların (Titanlar, Gök tanrısı Uranus ve Toprak Tanrıçası Gaia' nın birleşmesinden gelen yarı tanrı melez ve dev bir ırktır) soyundan gelmektedir. Lapetos ve peri Klymene’nin 13 çocuğundan en güçlü olan oğludur. Efsanevi Atlantis’ in kralı olduğu düşünülmektedir. Atlantis, Atlas’ın yeri, toprağı anlamına gelmektedir. Diğer Titanlarla birlikte Olympos’a saldırdığı için Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılmıştır. Bu yüzden adı "taşıyıcı, dayanan" anlamına gelen Atlas ismiyle özdeşleştirilmiştir. Bu mitolojik dayanakla tıpta kafatasını taşıyan ilk omura da "Atlas" adı verilmiştir.

Efsanelere göre Atlas Batıda Hesperides adalarında yaşamaktadır. Bu adalar Hesperos gezegeni olan Venüs'ün batıda gün batımında gözüken yüzüdür. Efsaneye göre, Atlas'ın oğlu Hesperos yıldızları astronom olan babası gibi gözlemek için Atlas dağına tırmanmıştır. Rüzgar onu alıp gök yüzüne götürmüştür. Bu anlatım bakımından Tevrat 'daki Enok ve Kuran'daki İdris'e benzer. Atlas' da üzüntüsünden Venüs gezegenine onun adını vermiştir. Atlas'ın kızları peri Hesperidler, Homeros'a göre batının en son durağındaki adalarda hüküm sürerler. Bu da, Atlantis' i anımsatır.

Atlas' ın en çok anlatılan öyküsü ise Herkül (Herakles-Yunan Mitolojisinde geçen ismi, Herkül ise en bilinenidir ve Roma mitolojisinde geçer ben burada sana en bildiğin isim ile öyküyü anlatacağım) ile olandır... 

Herkül' ün Miken Kralı’ nın ona verdiği on birinci görevi Hesperides adalarında Ladon isminde bir yılanın koruduğu altın elmaları almaktır. Bu elmalar vaktiyle toprak tanrıçası Titaea tarafından Zeus'a hediye edilen bir ağaçta büyürler. Zeus bu ağacı Hesperides adasına koyarak Hesperidlerin (Atlas'ın kızlarının) korumasına teslim etmiştir. Ancak onların elmaları sürekli yemelerinden dolayı, yılanı da ağacı korumakta görevlendirmiştir. Herkül Hesperides adasına gittiği zaman Atlas ile karşılaşır. Atlas gök kubbeyi taşımaktadır ve Herkül altın elmaları sorduğunda bir daha bu yükü taşımaktan kurtulabileceği düşüncesi ile Herkül' ün bir süre yükünü taşıması karşılığında ona altın elmaları getirebileceğini söyler. Bunu Herkül kabul eder. Atlas da söz verdiği gibi altın elmaları getirir, ancak döndüğünde yükü tekrar omuzlamaktan kaçınır. Herkül ise Atlas'ın planını anlayıp omzundaki kemeri düzeltmek bahanesi ile yükünü bir süre için Atlas'a devretmeye teklif eder. Bu basit hileye kanan Atlas gök kubbeyi tekrar yüklenir, Herkül de yoluna devam eder ve altın elmaları tanrıça Athena' ya teslim eder... Bazı öykülerde gök gürültüsünün Atlas'ın Herkül'e haykırışı olduğu anlatılır..

Atlas'ın değişik tanrıçalardan babası olduğu daha çok kız olan çocukları şunlardır:
·                    Hesperis'tan, Hesperides;
·                    Pleione (veya Aethra)
·         Hyades,
·         Hyas,(erkek)
·         Pleiades;
·        ve diğerleri
·         Calypso,
·         Dione,
·         Maera.
·         Zoé.

Kaynaklar :
http://yunanmitolojisi.blogspot.com/2008/08/atlas.html
http://tr.wikipedia.org/wiki/Atlas_(mitoloji)
http://mitologya.com/category/yunan-mitolojisi-uzerine-yazilar/

Bitti mi sence öyküler...bence hayır... bakalım bir sonraki ne olacak :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...