15 Aralık 2012 Cumartesi

Mitolojik Öyküler ve Bilgiler-Episode I

Şeker mi şeker dünya tatlısı küçük kuzenimin isteği üzerine birazcık da buralardan mitolojik öyküler paylaşmaya karar verdim. Biraz benim eski kaynaklarım ama sanırım daha çok sevgili eşimin derin mitoloji bilgisini elde ettiği kitapları bana bu konuda yardımcı olacaktır... Öyküleri elde ettiğim kaynakları senle paylaşacağım... Böylece daha da detaya inmek istersen sana yardımcı olacaktır..

Hadi bakalım başlayalım...

Evrenin Yaradılışı-Hesiodos, Theogonia

Doğrusu, başlangıçta sonsuz Uçurum (Kaos) vardı, sonra da Yer (Gaia) ve Aşk (Eros)... Gaia yıldızlı Gök'ü, Uranos'u doğurdu, kendisine eşit ve kendisini tamamen kaplayacak biçimde.

Gaia'nın Uranos'la birlikteliğinden altı erkek yani Titanlar, altı kız yani Titanidler,tek gözlü Kikloplar, yüz kollu Hekatonkheirler doğdu.

Bunlar öz babalarınca sevilmediler. Çocuklardan biri doğunca Uranos onu Gaia'nın derinliklerine gömüyor ve huzur duyuyordu. Oysa Gaia inildiyordu. Buna istinaden Gaia bir kurnazlık tasarladı ve çocuklarını ayaklanmaya teşvik etti...

Kronos-elinde tırpanla
Korku bütün çocukları sardı. Bir tek Kronos annesine yardım edeceğini söyledi. Annesinin bağcı bıçağı ile babasının cinsel organını kesti ve denize attı. Ölümsüz tohumdan Afrodit ("köpükten doğmuş" anlamına gelir) doğdu. Kronos erkek ve kız kardeşlerini Gaia' nın derinliklerinden kurtardı. Uranos' un yarasının kanından da Erinyalar ve Devler doğdu...

Ek Bilgiler :
  • Evrenin temel güçlerinden biri olan Eros daha sonraları Afrodit ve Ares' in oğlu ve annesinin insanların arasındaki habercisi sayılmıştır.
  • Kronos mitolojik kaynakların bir çoğunda Zeus ve Hera'nın babası olarak geçer.

Kaynak : Yunan ve Roma Mitolojisi- Colette Estin,Helene Laporte- Tubitak Yayınları

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...