27 Kasım 2012 Salı

Masal Yolu


küçüklüğümün anısına...

Herkes bilir; her efsanede ufacık da olsa biraz gerçek payı vardır.

İlk kez bir dergide karşılaştığım bu yolculuğa hemen bu yaz çıkmalıyım diye düşünmüştüm…Çıkamadım…Yeni masallar okuyacağım minik bir bebeğim olacağını öğrendim. Karar verdim; bebeğime okuduğum masalların yolunu küçük kızımla gezeceğim. Ama ben gezmeden sizler bu yolu hemen keşfedin istedim. Bunun için de sizlere aşağıdaki yazıyı derledim…
Sizi bir yolculuğa çıkaracağım... Masalların yolculuğuna..Belki de bu yazıdan sonra gitmek için hemen hazırlıklara başlarsınız...

Grimm Kardeşlerin izinde masallar ülkesine seyahat

Almanya’nın en eski rotalarından biri olan ‘Masal Yolu’, Hanau’dan Bremen’e 70’in üzerinde şehir ve kasabayı birbirine bağlayan, muhteşem görüntüler eşliğinde kendi masalınızı yaşatacak bir rota. Masal yolu, çocukluğunda dinlediği masalları yerinde görmek isteyenlere ortaçağ kasabaları, büyülü kaleleri ve peri masallarındaki saraylarıyla ‘gerçek’ bir deneyim vaad ediyor. Bu 600 kilometrelik yol boyunca, karşınıza bir anda korkusuz Çizmeli Kedi çıkarsa, hapis olduğu kulesinde Rapunzel’i görürseniz ya da kulağınıza Fareli Köyün Kavalcısı’nın flütünün melodileri gelirse şaşırmayın.

Rotanın ilk durağı Hanau… Hanau, Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı, bir şehridir.  Jacob ve Wilhelm Grimm kardeşlerin 1785-1786 yıllarında doğup büyüdükleri şehir olan Hanau’da, Goldsmith Müzesi, Hanau hanedanlığından kalan tarihi mirası tüm güzelliği ve barok yapısıyla gözler önüne seren Phillipsruhe Şatosu ve Dünya’nın en büyük oyuncak bebek müzelerinden biri olan “oyuncak müzesi” görebileceğiniz yerler arasında…Konaklamada ise seçenek çok. Geceliği 53 € ile 497 € arasında değişen fiyatlarda oteller bulmak mümkün.

İkinci durak Steinau… Babaları Philipp Wilhelm Grimm’ in 1791 yılında Steinau’ ya memur olarak atanmasıyla Grimm kardeşlerin hayatında yeni bir dönem başlamış olur. Burada Grimm kardeşlerin büyüdükleri sonradan müzeleştirilen evi görmek mümkün. Ayrıca Kukla gösterilerinin yapıldığı Masal Tiyatrosunu da görmeden buradan ayrılmamak gerek. Steinau da konaklarken yakınlardaki Avrupa’nın en büyük volkanik bölgesi olan Hesse’nin kalbindeki Vogelsberg Doğal Parkı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Yeşilin her tonunun keyfini çıkarabileceğiniz park,Hoherodskopf gölü, Niddastau gölü ve Niedermoser gölü ile yaz aylarında oldukça popüler yerler arasında. Konaklamada ise bu kasabada çok da fazla seçeneğimiz yok. Ancak önceden ayarlama ile ucuz ve temiz oteller bulmak mümkün.

Üçüncü durak Kırmızı Başlıklı Kız’ ın kasabası, Alsfeld. Alsfeld’ in birbirinden sevimli yarı-ahşap evleri, Kırmızı Başlıklı Kız’ın müzesi ve 1512 yılında inşaa edilmiş masal şatolarını andıran belediye binası masal diyarında olduğunuzu her an anımsatıyor size. Konaklama için de oldukça fazla seçenek bulmak mümkün. Bütçenize uygun otellere ufak bir tarama ile ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Başlıklı Kız’ın dolaştığı ormanın ayak izlerini takip ederek Alsfeld kasabasının ardından üçüncü durak olan Marburg’a geçebilirsiniz. Marburg; Almanya'nın Hessen eyâletine bağlı Lahn nehrinin kenarına kurulmuş bir şehirdir. Frankfurt'un yaklaşık 100 kilometre kuzeyindedir. Ülkedeki oldukça eski bir geçmişe sahip en önemli öğrenci şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Grimm kardeşlerin de eğitimlerini devam ettirdikleri, Almanya’da Romantizmin beşiği Marburg görmeden dönmeyeceğimiz kasabalar arasında yerini alıyor. Takdir edersiniz ki bir üniversite şehri olarak konaklamada da oldukça fazla seçenek bulmak mümkün.
Dördüncü durak olan Masal Yolu’nun baş şehri Kassel’ e doğru giderken yolunuzun üzerinde olan Homberg ve Fritzlar kasabalarını da gezme fırsatınız olacaktır. Grimm Kardeşlerin ekonomik zorluklardan ötürü babalarının ölümünden sonra teyzelerinin yanında tam 10 yıllarını geçirdikleri Kassel; Kathedrali ve Pazar yeri ile meşhurdur. Avrupa’nın en büyük barok parkı olan Kassel-Wilhelmshohe Parkını gezerken, Wilhelmshohe Sarayı ve bahçesinde 18. Yüzyıl başlarında yapılan Herkül heykelinin altında durup şelalelerin, havuzların, ormanın ve Kassel şehrinin görsel şölenini yaşayabilirsiniz.

Beşinci durak Uyuyan Güzel’in şatosu Sababurg’a gitmek üzere 800 yıllık Reinhards ormanı ile çevrelenmiş Fulda vadisinde gezebilirsiniz. Grimm kardeşlerin yıkık Sababurg şatosundan esinlenerek ‘Uyuyan Güzel’ masalını yazdıkların söylenir. Sababurg Parkında Avrupa bizonları, yaban öküzleri ve vahşi atları görme fırsatı bulabilirsiniz. Parkın çok yakınında Rapunzel masalının geçtiği Trendelburg Şatosu’nu gezmek de mümkün.

Bir sonraki durak, üç nehrin kesiştiği noktada yer alan Hannoversch Münden.  Eski bir su şehri burası…700 yıllık zengin dekore edilmiş yarı ahşap evler, 12 adet restore edilmiş kule, ortaçağdan kalma köprüler ve surları görebilirsiniz.

Yedinci Durak Külkedisi’ nin  kasabası Polle. Burada kısa bir moladan sonra Weser Nehri boyunca bir sonraki durak olan Fareli Köyün Kavalcısı’ nın kasabası Hameln’ e doğru yola çıkabilirsiniz. Yol üzerinde ünlü Munchhausen Baronu Jeronimus’ un (The Baron of Lies – Yalancı Baron) kasabasına da uğrayabilirsiniz. Hameln, birçoğu Rönesans döneminden kalma heybetli ahşap ve taş evleri ile örnek bir şekilde restore edilmiş tarihi bir şehir yapısına sahip. Eski Şehrin temsilci odak noktası Osterstraße ve at pazarı. Bunların arasında kafeleri, sevimli lokalleri, gürültülü bira bahçeleri ve küçük dükkanları ile sizi gezintiye ve alışverişe davet eden küçük çekici sokaklar bulunmakta. Her gün 9.35'te saat Hochzeitshaus'un Glockenspiel' i fareli köyün kavalcısının şarkısını çalar; 11.35'te ise bunu Weser şarkısı takip eder. Mayıs ve Eylül aylarının ortalarının arasında her pazar günü saat 12'de fareli köyün kavalcısı açık hava tiyatrosu gerçekleşmekte: tarihi kostümler içerisindeki yaklaşık 80 oyuncu çocukların Hameln' den götürülmesini canlandırmakta. 

Dokuzuncu durak Avrupa’nın en eski cumhuriyetlerinden biri olan Bremen. Şehrin tarihi 1.200 yıldan daha eskidir ve bu tarih özellikle Marktplatz'ın büyük Barok ve Rönesans yapılarında, Belediye Binasında, Roland Heykeli'nde, asil Patrik evlerinde ve Bremen' in geleneksel ticaret odası "Schütting"de hissedilebilir. En önemli turistik yerleri gezmek için bir şehir rehberine ihtiyacınız yok. Pirinç ve çelikten yapılmış 2.000 adet çivi sizi Liebfrauen-Kirchhof'tan Marktplatz'a, oradan da günümüzün kültür ve sanat merkezi ve Avrupa kültür tarihinin parlayan yıldızı olan el işçileri sokağı Böttcherstraße' ye getirir. Ziyaretçiler bu "çivi yolunda" Bremen Mızıkacıları'yla da karşılaşırlar. Grimm kardeşler tarafından Belediye Binası ve Roland kadar Berlin'in bir parçası haline getirilmiştir. Ayrıca bir Bremen geleneğine göre eşeğin bacaklarına dokunmak size şans getirecektir. Eğer doğru yaparsanız bir dileğiniz gerçek olur. Önemli olan eşeğin bacağını iki elinizle birden hafifçe okşamaktır. Bremen' lilere göre sadece bir elinizle okşarsanız iki eşek "iyi günler" der!

Masal Yolumuz burada son buluyor…Arzu ederseniz Almanya’nın liman şehri Hamburg’a geçebilirsiniz. Mükemmellerin şehri. Ve dünyanın en günahkar yolu Almanya'nın en büyük ikinci şehri, ziyaretçilerine nefis fırsatlar sunuyor; sanat ve kültürün en kalitelisi, dünya çapında başarı kazanmış müzikaller, muhteşem müzeler, sofistike ve eğlenceli bir tiyatro, opera, dünyanın en iyi bale topluluklarından biri, eşsiz bir gastronomi, özel alışveriş fırsatları, capcanlı bir gece yaşantısı ve 1200 yıldan daha yaşlı, görülmesi gereken yerler. Almanya’nın ikinci büyük kenti olan ve mimarisiyle hayranlık uyandıran Hamburg’ ta kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında St. Michaelis Kilisesi, şehir merkezindeki dev liman, balık pazarı, Belediye Sarayı,  gece kulüpleri ve barların bulunduğu ünlü St. Pauli caddesi ve eski kent merkezi yer alıyor. 

Bu masal yolculuğu kendi başınıza planlayabileceğiniz gibi bir tur ile de böyle bir geziye katılabilirsiniz.
İlgilenenler 1 Mayıs – 1 Temmuz 2013 tarihleri arasında kardeşlerin doğum yeri olan Hanau’da Grimm Masalları Festivali’ni ziyaret edebilir veya çocukluklarının geçtiği Steinau’da kukla günlerine konuk olabilirler.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...