26 Kasım 2012 Pazartesi

Beyaz Kale-Orhan Pamuk


Bu kitapla da karşılaşalı 14 yıl oldu… Geçmişten gidince aklıma gelenler arasında yer aldı. Orhan Pamuk okumak sıkıcı ve yorucu diyorsan okuyucu; bu kitabı rahatlıkla okuyabilirsin. Önemli olan kitabı Pamuk’un yazdığını unutmak J

Romanın konusu 17. yüzyılda İstanbul'da geçer. Napoli'ye yapmakta olduğu bir deniz yolculuğu sırasında Osmanlı korsanları tarafından tutsak edilen bir Venedikli İstanbul'a getirilerek köle olarak satılır. Venedikli köle zamanda karşılaşırlar. Henüz Osmanlı çağının gerisinde değildir yine henüz Avrupa Osmanlının çok ilerisinde değildir. Bulundukları coğrafyada desenleri farklı olsa da bilim adamları (bir diğer deyişle soru soranlar, sorularına bilimsel yanıt arayanlar) aynı hurafelerle başa çıkmak zorundadırlar. Hoca'ya göre; "İnsanlar aptaldır, bilime hak ettiği önemi vermezler. Bilimden çok hurafeler ilgilerini çeker ve inanırlar." Aslında batı da yaşanan bu dönemde durum çok da farklı değildir.
Kısa tutulmuş roman, zekice bir kurguya sahiptir. İnsanlar ve yerler her ne kadar iki yüzyıl öncesinde olsa da, okuyucu -hangi ülke, hangi kültürde yaşarsa yaşasın- bugünü ve bu yeri algılar. Bugünü ve bu yeri algıladıktan sonra Hoca'nın sorusuyla baş başa kalır "Ben kimim?".

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Beyaz_Kale

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...